Zygmunt III Waza, Szóstak 1596 Bydgoszcz - ex. Frankiewicz

stan zachowania
2
cena wywoławcza
15 000 PLN
25 000 - 35 000 PLN

Ogromnej rzadkości wczesny szóstak bydgoski.

Na awersie widoczny wczesny portret Zygmunta III, na rewersie zaś oprócz herbów Korony, Litwy i Snopa Wazów widnieją też herby: Lewart (Jana Firleja), Róża (Hermana Rudigera) oraz Radwan (Stanisława Cikowskiego - właściciela mennicy bydgoskiej).

Piękny egzemplarz, wybity na nierównej blasze, co poskutkowało lekkimi niedobiciami.

Dużo świeżości i połysku w tle, jednak relief lekko nadszarpnięty obiegiem.

Egzemplarz w urokliwej patynie.

Najrzadszy spośród wymienionych przez duet Kamiński-Kurpiewski wariant, gdzie pozostałych pięć otrzymało stopnie rzadkości od R6 do R7.

W archiwach trzech największych domów aukcyjnych w Polsce odnaleźliśmy zaledwie 7 notowań tego rocznika, z czego zaledwie jedno tego wariantu.

Brakująca w wielu kolekcjach.

Dodatkowej estymy dodaje mu proweniencja, pochodzi on bowiem z jednej z czterech wielkich przedwojennych kolekcji - M. Frankiewicza z Poznania, sprzedanej w Berlinie w 1930 roku (poz.273)

Srebro, średnica 25,5 mm, waga 5,00 g.

Stan zachowania
2
Literatura
Kopicki 1238 (R7), Kamiński-Kurpiewski 1427 (R8), Tyszkiewicz 100 Mk.